Projekt přeshraniční spolupráce s Weinviertler Gehörlosenverein
5.4.2019
Opatření v souvislosti s ochranou zdraví a využitím služby
16.3.2020

Dvoudenní setkání neslyšících partnerů v rámci projektu Interreg Rakousko – Česká republika (Fond malých projektů) s názvem „Podpora přeshraniční spolupráce neslyšících“ – 24. – 25. dubna 2019

 

Naše cesta začala ve čtvrtek vyzvednutím neslyšících autobusem v Brně, Břeclavi a nakonec v Mistelbachu, kde jsme měli možnost navštívit historické muzeum školy v Michelstettneru a prohlédnout si, nebo někteří i zavzpomínat, jak probíhala výuka od dějin zavedení povinné školní docházky v době Marie Terezie až do minulého století. Po obědě v místní restauraci jsme pokračovali procházkou po parku Schönbrunn ve Vídni a následně i ZOO. Navzdory davům lidí, kteří využívali krásný slunečný den, se nikdo neztratil, a časový skluz byl minimální.

Následoval přejezd do ČR, ubytování v Modřicích a tématické setkání se zástupcem JMK pro sociální oblast, Mgr. Markem Šlapalem o možnostech a odlišnostech využívání sociálních služeb pro neslyšící v regionech Dolního Rakouska a ČR – JMK. Hlavní rozdíl je v tom, že v ČR mohou sociální služby neslyšící využívat neomezeně, ale v Rakousku mají  předem stanovený obnos peněz, ze kterého mohou čerpat.

V pátek jsme se od historie školství posunuli do současnosti a navštívili jsme MŠ a ZŠ Gellnerka pro sluchově postižené v Brně a známou Kavárnu u Žambocha s neslyšící obsluhou. Poté jsme pokračovali do Mikulova na komentovanou prohlídku města, včetně židovské čtvrti a hřbitova, kde jsme se shodou okolností setkali i s místním starostou a zároveň senátorem, panem Rostislavem Koštialem. Celý dvoudenní program byl samozřejmě tlumočen do znakového jazyka českého i rakouského a proto žádný z účastníků nepřišel o cenné informace.

Dva dny utekly jako voda. Počasí nám přálo a časový harmonogram, byť někdy s „odřenýma ušima“, jsme také dodrželi.

 

X